Wróć na stronę główną

MAŁA ELEKTROWNIA WIATROWA

Strona w budowie
 Strona główna           Łopaty           Prądnica           Elektronika           Filmiki 

 Prądnica

  Rotor 

 Rotor składa się z dwóch stalowych tarcz o średnicy 1m i grubości 5mm. Ważne jest aby tarcze o takiej średnicy nie były w żaden sposób wygięte aby uniknąć problemów z ustawianiem odległości między tarczami. Tarcze zostały wycięte laserowo.     

    [Rozmiar: 22863 bajtów]

 Do tarcz zostały przyklejone magnesy N38 10x25x45. Ilość magnesów uzależniona jest od ilości cewek. W mojej prądnicy jest 48 magnesów na jednej tarczy, gdyż mam 36 cewek ( (36/3) x4= 48). Aby równo przykleić magnesy ze sklejki można wyciąć szablon narysowany w  programie AutoCAD 

 

[Rozmiar: 13840 bajtów]

Aby łatwiej wyciąć ze sklejki szablon można wydruk nakleić na sklejkę a następnie po liniach wyciąć szablon wyrzynarką. Głębokość wycięć zwiększyłem do 55 mm, żeby po zalaniu żywicą uzyskać pierścień, który wzmocni osadzenie magnesów. Chcąc zaoszczędzić sklejkę można wydrukować i wyciąć wycinek koła. Przesuwając o pewien kąt można uzyskać szablon do wszystkich magnesów.   

 

    [Rozmiar: 24510 bajtów]  

Magnesy wklejamy na przemian biegunami N-S-N-S..... Przy wklejaniu magnesów do drugiej tarczy należy pamiętać, żeby magnesy na przeciwko były ustawione przeciwnymi biegunami. Po wklejeniu magnesów przystępujemy do zalania magnesów żywicą aby zwiększyć trwałość połączenia. 

 

    [Rozmiar: 19880 bajtów]

 Magnesy zostały zalane do połowy by zwiększyć chłodzenie cewek. 

 

    [Rozmiar: 15999 bajtów]

 

Stator

Stator składa się z trzech sekcji po 12 cewek na sekcję. Cewki nawinięte są drutem nawojowym  fi 1,2mm w ilości 130 zwojów na cewkę. Grubość cewki wynosi około 11mm.

    [Rozmiar: 21900 bajtów]

Cewki zostały nawinięte jednym drutem unikając w ten sposób łączenia poszczególnych końcówek cewek w fazy. Przy nawijaniu cewki były polewane żywicą aby nie zmieniły kształtu po wyciągnięciu cewek z nawijarki. Kalkulator za zdjęciu zlicza liczbę zwojów.  

    [Rozmiar: 21706 bajtów]

 

  [Rozmiar: 24718 bajtów]

 Do ułożenia cewek również posłużył szablon wykonany w programie AutoCAD. Szablon został wydrukowany na dwóch arkuszach formatu A0 ( zielona linia ).   

    [Rozmiar: 23391 bajtów]

 Ułożenie pierwszej fazy cewek 

   [Rozmiar: 21805 bajtów]

 

   [Rozmiar: 32163 bajtów]

 

   [Rozmiar: 11608 bajtów]

 Po odpowiednim ułożeniu, cewki zostały zalane żywicą.   

[Rozmiar: 16671 bajtów]

 Po  wykonaniu stolarza podtrzymującego stator prądnica została zmontowana.  

[Rozmiar: 15427 bajtów]